RC – LISTOPÁD

Život není to, co chceme, ale to, co máme. 
Tak jednoduché to je.

O knize: Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak? Jaké by byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje. Její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají. 
Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, v níž se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.

Můj názor: Má druhá kniha od autorky. První jsem četla Hanu, která byla naprosto skvělá. U téhle knihy je to jiné. Nechci tvrdit, že to nebyla výborná kniha, to vůbec. Jen osobně nevím, jak mám tuhle knihu hodnotit. Totalitní režim znám jen z vyprávění, osobně jsem ho nezažila. Lépe řečeno, byla jsem tak malá, že si ho nepamatuji. V listopadu 89 mi byly tři roky. Těžko mohu knihu „soudit“ nebo „obdivovat“.
Ale určitě nějaký ten dojem ve mně rozhodně zanechala. Po dočtení jsem měla tísnivý pocit a kolegyni, která ji četla nedávno, jsem psala: „Dočetla jsem Listopád a došla mi slova.“ 


Mezi vězenkyněmi, zavřenými většinu času ve stísněných celách, kolovalo mnoho fám a teorií o dění venku a postupech Státní bezpečnosti. Jedna z nich rozvíjela myšlenku, že Státní bezpečnost a armáda byly na pokus o svržení komunistické moci nejen připravené, ale že jej dokonce vyprovokovaly, aby zatkly vůdce opozice a tvrdými opatřeními vyděsily obyvatelstvo tak, že dá dalších pár desítek let pokoj.

str. 90

Bylo to zajímavé čtení, ale dosti znepokojující a depresivní. Kvůli názvu, a i proto o čem kniha pojednává, jsem ji chtěla číst právě v listopadu, ale teď zpětně si nejsem jistá, zda to byla dobrá volba. Nejsem zrovna podzimní typ a tohle roční období na mě mívá spíše negativní vliv, takže čtení této knihy mi dny moc „nerozjasnilo“. Možná i z toho důvodu se mi čtení celkem vleklo, přestože autorka píše velice čtivě. A i když víte, že je příběh smyšlený, tak zněl celkem věrohodně, přestože si při čtení říkáte, že takhle „hrozné“ by to snad nebylo, ale mohlo by…
Co my víme?


Dalo by se říct, že jsem žila svůj sen. Vystudovala jsem školu, kterou jsem chtěla, měla jsem zajímavou a dobře placenou práci, vdala jsem se za muže, se kterým jsem si rozuměla, a protože jsme byli oba důležití pro stát, dostali jsme přednostně byt. Tak proč jsem si připadala jako figurka ve špatně rozehrané šachové partii?

str. 221

Během děje se ocitáme s jednou hlavní hrdinkou Majou ve vězení a s druhou Magdou (o generaci mladší) v dětské ozdravovně (něco jako dětský domov). Mě osobně přišlo jedno vyprávění snad i horší než to druhé. Posléze sledujeme Magdu jako dospělou a pracující. A Maju podmíněně propuštěnou a žijící daleko od původního rodného bydliště, protože tak zněl rozkaz pro propustku.
Jak už jsem psala výše – opravdu se jedná o znepokojující a velmi silné čtení, které zamává emocemi, ale i tak doporučuji si knihu přečíst.


Hodnocení: 4/5✭


Medailonek:
Název: Listopád
Autorka: Alena Mornštajnová

Nakladatelství: Host
Žánr: společenský román
Rok vydání: 2022 / Paperback
Počet stran: 304


O autorce: Alena Mornštajnová (nar. 1963)

– je česká spisovatelka a překladatelka. Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní se živí jako spisovatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. Debutovala v roce 2013, kdy ji vyšel román Slepá mapa, který byl nominován na Cenu Česká kniha 2014. Především díky svému románu Hana z roku 2017 se stala jednou z nejoblíbenějších českých autorek. Román byl přeložen do devatenácti jazyků a získal několik ocenění. Je také autorkou knih pro děti.


A co vy, četli jste něco od této české spisovatelky? Pokud ano, tak co a jak se vám kniha líbila?
Těším se na vaše komentáře.

Mějte se a čtěte,
Vaše ൬ermaidka

2 Replies to “RC – LISTOPÁD”

  1. Ke knize jsem se zatím nedostala, ale rozhodně ji mám v plánu. I když souhlasím, že listopad a podzim celkově nebude na čtení ten nejvhodnější termín. 😀

    1. Určitě se do ní jednou pusť, stojí za to… 🙂

Napsat komentář