ROČNÍ OHLÉDNUTÍ_2022

KNIŽNÍ BILANCE ROKU 2022

Dneska se společně ohlédneme za mým knižním rokem 2022 :-)

Jak už jste od začátku roku mohli zaznamenat, jak tady na blogu, tak i na mém instagramovém účtu, za loňský rok jsem celkem přečetla dvaačtyřicet knih. Sice mým cílem bylo přečíst pětačtyřicet knih, ale nezadařilo se a čtení není závod. 🙂 Celkový počet přečtených stran byl 12 288 (nejvíce stran měla kniha „Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý“ a nejméně kniha „Spánek“).

Jak je vidět níže z grafu, nejvíce knih jsem přečetla během března a prosince = pět knih. A můj průměr byl 3 knihy za měsíc, pod který jsem neklesla. I když bylo dvakrát na mále.

Z celkových 42 přečtených knih jsem u 14 z nich naspala svůj názor = recenzi na blog. Což není moc dobré, ale o všech jsem se krátce zmínila na instagramu.

Nyní se podíváme, kolik knih mi za loňský rok přibylo. 

Tentokrát jsem se držela „zkrátka“ a celkový počet knižních přírůstků nenavýšil ten z loňska. A kolik to teda je? Celkem mi přibylo 31 knih! 🙂 Tohle číslo si ještě rozdělíme. Představuje totiž 8 knih, které jsem obdržela k recenzi, další čtyři knihy byly mé knižní výhry. Nakonec pak jedna z nich je knižním dárkem.

Na grafu můžeme vidět, že nejvíce knih mi přibylo během března, a to šest kousků. Naopak za leden a září mi nepřibyla žádná kniha.

Jen bych ráda upozornila, že v této statistice nejsou zahrnuty pořízené knihy v elektronické podobě.

Přitom v součtu všech přečtených knih za rok 2022 e-knihy obsaženy jsou. Jenom tak pro informaci, za loňský rok jsem přečetla pět e-knih. Za to audioknihu jsem si tentokrát neposlechla žádnou. Alespoň myslím – nikam jsem si ji nepoznamenala, tak to asi tak bude. :-O

Na závěr tu mám svých TOP 7!

Těchto sedm knih je zde sepsáno, tak jak jsem si na ně vzpomněla. Nejde o žádné systematické pořadí.

Rudý vlkRachel Vincentová

Proč ta?
Protože tenhle retelling na Červenou Karkulku si mě získal od prvních stránek a dostal se mi během čtení pod kůži. Vzpomínám si, že jsem se téhle YA fantasy docela bála, ale úplně zbytečně. Četla se mi skvěle a já hltala stránku za stránkou. Líbila se mi propracovanost knihy a tajemný děj. Bylo to zase jednou pro mě něco úplně nového.

Terapie B. A. Paris

Proč ta??
B. A. Paris patří mezi mé oblíbené autorky, takže mě ani nepřekvapilo, že mě kniha Terapie dostala a pohltila. Autorka opět vsadila na žánr jí blízký – psychologický thriller. Během čtení této knihy jsem spolu s hlavní hrdinkou podezřívala snad všechny obyvatele Kruhu, což je místo, kde se děj odehrával. Uzavřené domovní společenství – kde zná každý každého. Nebo si to alespoň myslí. Pamatuji si, že rozuzlení bylo pro mne nečekané a dech beroucí.

Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Proč ta?
Ani tato autorka nezklamala. Sice tato kniha nepřekonala můj oblíbený titul Sedmilhářky, ale i tak to byla opět velmi povedená kniha se zajímavým a pro mě i originálním námětem. Ztráta paměti hlavní hrdinky a to rovnou celého desetiletí. Bylo zajímavé sledovat, jak se člověk v životě mění a vyvíjí. Kniha byla čtivá a měla příjemný spád s lehkou dávkou napětí a otázkou jak to s hlavní hrdinkou dopadne, a zda se ji paměť vrátí. A přestože mi konec přišel trošku kýčovitý, tak mě kniha velmi oslovila.

Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Proč ta??
Tato kniha mě chytla hned u prologu tak, že pokud by to bylo možné, tak bych ji snad vůbec neodložila. Četla se mi vážně skvěle. Byla svižná, a přestože se nejedná o žánr, který bych vyhledávala, tak mě překvapivě bavila. Získala si mě právě tím, že to bylo pro mě něco úplně jiného. A hodně se mi na knize líbilo, že byla z českého prostředí, odehrává se totiž v Beskydech. Také je to jediná kniha z české tvorby, která se dostala do mé „top bilance“.

Dlouhý let domů Alan Hlad

Proč ta??
Protože tohle bylo za mě velmi povedené. Dojímavý, poutavý a zároveň zajímavý příběh z období druhé světové války, do kterého jsem se začetla prakticky od prvních stránek. Děj mě strhnul tak, že jsem knihu nechtěla ani odkládat. Četla se opravdu lehce a svižně. Vůbec by mě nenapadlo, že zrovna já přečtu 340 stránkovou knihu za dva dny. Ale stalo se. Až tak mě operace Columba uchvátila. Ale nejen ona, ale i fiktivní příběh, který autor napsal a vsadil do faktů skutečných událostí.

Dívka č. 37 Christian Gálvet

Proč ta??
Opět kniha, která mně učarovala od prvních stránek. Prolínala se zde současnost a minulost, a právě minulost byla zasazena do období 2. světové války ve Florencii. Na emoce to nebylo lehké čtení, ale překvapila mě čtivost knihy a její spád. Díky tomu jsem tento neobyčejný příběh přečetla za necelé čtyři dny. Příběh je částečně založen na skutečných událostech, které neodmyslitelně k 2. světové válce patří. Ale nejen na nich. Hodně se mi na knize líbila její rozmanitost a propojení do umění.

Štěstí na dně silné kávy Agnès Martin-Lugand

Proč ta??
Od této francouzské autorky jsem vloni v létě přečetla hnedle tři knihy. Ale tato mi sedla ze všech nejvíc. Bylo to poutavě napsané, mělo to příjemný spád a četlo se to prostě parádně. Krásný, dojemný, romantický děj, Hořkosladký. Autorka zde vsadila hodně na čtenářovi emoce, což né úplně každému může sedět. I mě se občas stalo, že jsem měla pocit, že je to místy překombinované. Ale jak jsem již zmínila, mě kniha opravdu sedla do rozpoložení a byla jsem z ní naprosto nadšená.

TOP 7

Na závěr tu ještě zmíním tři knihy, které mne v uplynulém roce nejvíce zklamaly. Jsou to knihy, od kterých jsem měla velká očekávání a ta se nenaplnila. Nejedná se pouze o knihy, kterým jsem dala nízké hodnocení.

  • 15 roků lásky  – ne že by se mi ostatní knihy od Patrika Hartla dostaly do „topky“, ale tahle kniha mě natolik neoslovila. Přišla mi překombinovaná a taková „umělá“.
  • Světla jihu – tohle nebyl můj „knižní šálek“, přestože jsem od této německé autorky už tři knihy četla, tak tohle bylo pro mě „úplně vedle.“ Velmi rozvláčné a hodně zvláštní námět. Nesedlo mi to.
  • Tvůrci náhody – je zrovna výjimka. Této knize jsem dala velmi nízké hodnocení a to konkrétně 2+✭. Čekala jsem nevšední příběh o náhodách. Sice jsme nevšední příběh dostala, ale úplně v jiném slova smyslu. Čtení mě moc nebavilo a musela jsem se do něho nutit.

Nakonec bych ráda ještě zmínila pět knih jako mé “malé” doporučení, které se sice nedostaly do mé , ale myslím, že by se některým z vás mohly líbit. Jsou jimi: Listopád; Plameňák; Houpačky a Kámen, nůžky, papír.

Mých 42 přečtených knih za rok 2022.

To je k mému ohlédnutí za rokem 2022 VŠE! 
Nyní už jen všechno dobré a plno krásných knih v roce 2023!

Mějte se a čtěte,
Vaše ൬ermaidka


4 Replies to “ROČNÍ OHLÉDNUTÍ_2022”

  1. Rudý vlk mě bavil hrozně moc, měla jsem ten den čas, tak jsem knihu zhltla na jeden zátah a byla to pecka 🙂

    1. Souhlasím, byla to skvělá kniha 🙂

  2. Krásně zpracované ohlédnutí za minulým rokem. 🙂

    1. Děkuji, jsem ráda, že se líbí. 🙂

Napsat komentář