Ve válce je možné všechno.
I Šípková Růženka vraždící nacisty.
O knize: Rok 1940. Mladá Holanďanka Stasia prožívá první krutý střet s realitou války. Dívka se zálibou v psaní pohádek, která od dětství trávila prázdniny u prarodičů v Normandii a nasávala její čarovnou atmosféru, je náhle ponechána napospas osudu. Je bytostně přesvědčená, že dobro musí zvítězit, a nehodlá bezmocně přihlížet, jak nacisté ničí vše, co je jí drahé. Záhy se propracuje až na seznam nejhledanějších agentů francouzského odboje. Teď se však vrací ke starému zámku s tajemnou zahradou svého dětství, kde má splnit takřka sebevražednou misi.
Současnost. Legenda o Šípkové Růžence – agentce odboje a postrachu nepřátel a zrádců z doby druhé světové války – provází Isabelle a její sestru Emilii od dětství. Každé léto trávily u prarodičů v pohádkami a pověstmi opředené Normandii. Dnes, o několik desetiletí později, se jim naskytla příležitost, jaká se nedá odmítnout. Spolu se pouští do rekonstrukce starého zámku a jeho zpustlé zahrady. Přitom odhalují neuvěřitelná tajemství spjatá nejen s historii tohoto místa, ale i s jejich rodinou. Sestry brzy pochopí, že ne každá pohádka je pouhým výplodem lidské mysli. Jedno je jim ale jasné: každá by měla mít dobrý konec.
Můj názor: Takhle kniha mě opravdu vtáhla do děje a vzala za srdce!
Byl to krásně zpracovaný příběh o válce. Nadějeplný, ale zároveň také velmi smutný. Dějová linka z minulosti je psaná ze dvou pohledů Stasiina a Nikolasova. Oba pohledy se mi moc hezky četly a oba mě vzaly za srdce. Sledovala jsem jejich strastiplnou cestu „nekonečnou“ válkou a doufala ve šťastný konec.
Linka ze současnosti nebyla špatná, ale asi mohla být o něco lepší a čtivější. Přišlo mi, že postrádá spád, který měl děj odehrávající se v minulosti. Spíše se mi děj ze současnosti jevil jako taková oddechová vsuvka od té historické linky. Ale tak jako tak mě tahle kniha chytla od první stránky a já se nechala unášet líbivým příběhem s nádechem romantiky, ale také i krutostmi války. A také především odvážností některých žen a mužů.
Za mě rozhodně poutavé čtení, které by nemělo uniknout nikomu, kdo v knihách rád odkrývá rodinná tajemství a nevadí mu ani knihy z válečného období.
Hodnocení: 5/5★
Kniha vyšla pod značkou Metafora spadající pod nakladatelský dům Grada. Za poskytnutí knihy k recenzi, bych ráda poděkovala Báře. Knihu si můžete zakoupit zde.
Medailonek:
Název: Zahrada dávných tajemství
Autorka: Kelly Bowenová
Originál: The Garden of Lost Secrets / 2023
Nakladatelství: Grada / Metafora
Žánr: historický / společenský román
Překlad: Hana Sichingerová
Rok vydání v ČR: 2023
Počet stran: 408
O autorce: Kelly Bowenová
– je oceňovaná kanadská autorka. Vyrostla v Manitobě, kde vystudovala veterinární lékařství. Než si uvědomila, že jejím skutečným snem je psaní historické fikce, dlouhá léta se věnovala vědeckému výzkumu. Rozhodnutí kompletně změnit obor se ukázalo jako dobrý krok – na kontě má zatím čtrnáct vydaných románů. Inspiraci často hledá v historii, především v období druhé světové války. Její román Byt nad Seinou vyšel v nakladatelství Metafora v roce 2022. S manželem a dvěma dětmi žije ve Winnipegu.
Četli jste tuto knihu? A jak se líbila vám? Ráda si přečtu vaše komentáře pod článkem.
Mějte se a čtěte,
Vaše ൬ermaidka