ČTECÍ ČERVEN

Zdravím vás, moji čtenáři.

Červen je nepochybně za námi, a tak přináším opět své knižní ohlédnutí – a i tentokrát s menším zpožděním. Za červen jsem přečetla opět jen tři knihy📚. Nějak se přes tu trojici knih ne a ne letos přehoupnout. A zatím ani červenec nevypadá, že by mi na počet knih přál, ale to už zase předbíhám.
Pojďme se nyní podívat, jaké kousky jsem teda za červen přečetla.

1) Dívka, která se dotkla nebe – je historický román z pera známého italského spisovatele Luca Di Fulvio, který bohužel letos na konci května zemřel. 🙁
Tři navzájem propletené osudy v dramatické době vzniku prvního židovského ghetta v Evropě. Neodolatelný příběh o lásce a smrti, přátelství, nenávisti a odpuštění, i o naplnění životních snů. O tom, jak se mladý pouliční zlodějíček, který strávil dětství v pekle, změnil v neohroženého ochránce svobody. Jak se z židovského šarlatána stal uznávaný lékař. A z děvčete bez budoucnosti vlivná módní návrhářka. Odpověď se skrývá v Benátkách na počátku 16. století. Neboť v tamním labyrintu uliček a kanálů nejtajemnější laguny Evropy, se rozvíjí fascinující panorama života.
Na můj vkus se jednalo o dost obsáhlý román, který se mi vůbec nečetl snadno a upřímně mě ze začátku trochu nudil. Tuto knihu jsem začala číst na konci února po kouskách a prokládala ji jinými knihami. A domnívám se, že mi to k jejímu dočtení dost pomohlo. Nakonec, někdy před půlkou knihy (cca začátek června), se můj pocit z knihy otočil a začala mě více zajímat, a hlavně děj bavit. Víc jsem se do příběhu ponořila, začala jsem si více všímat některých postav a sledovat jejich kroky v ději příběhu. Což přineslo i uvědomění, že jsem byla více a více zvědavá, co dalšího přečtené stránky přinesou.
Přestože se nejednalo úplně o můj „šálek čaje“, tak se mi nakonec kniha docela líbila. A jako bonus se mi hodila do letošní čtenářské výzvě (Kniha, která se odehrává v 16. století). 

Hodnocení = 3★

2) A počasí se změnilo, přišlo léto a tak dál – je román od norského autora chilského původu Pedra Carmony-Alvareze, který se zabývá osudovou, nenahraditelnou ztrátou, kterou může utrpět každý z nás. Zamýšlí se nad tím, zda se lze se smrtí milovaného člověka vyrovnat a jakým způsobem se o to pokoušíme. Bez ohledu na to, co se v nás děje, však čas běží neúprosně dál – po jaru přijde léto, pak podzim, zima a tak dál. Důležitou roli v románu hraje nejen líčení pocitů dvou hlavních postav, rodičů Kari a Johnnyho, ale také pohled okolí a jednání širší rodiny a přátel. Očima Američana Johnnyho poznáváme Norsko sedmdesátých let bez jakýchkoli servítek či sentimentu. Je vůbec možné po smrti dítěte začít žít svůj život znovu? Jak se dá taková tragédie překonat?
Ještě dlouho poté, co jsem knihu dočetla, ve mě rezonovala. Hlavně posledních pár stran. Tohle byla hodně silná kniha, a i hodně zvláštní. Tak nějak jinak napsaná, netradičně – možná lehce až poeticky? Každopádně prostě jinak. Tématem (nebo spíš tématy) to nebyla vůbec „lehká“ kniha. U některých pasáží jsem během čtení měla pocit „tíhy na srdci“. Nedivím se, že ve mně delší dobu rezonovala. A i když se mi vlastně ve směs líbila, tak je pro mě těžké o téhle knize psát a o dojmech z ní. Ze začátku jsem měla pocit, že se mi nečte moc snadno, ale taky proč by měla? Když hlavním tématem byla ztráta (úmrtí) dětí a vyrovnávání rodičů s touto skutečností. Na počet stran je to docela útlá knížečka, ale jak jsem již zmínila, obsahově je dost vydatná.

Hodnocení = 3+★

3) Špionka v knihovně – je mou druhou čtenou knihou od autorky Madeline Martin. Ava vždy milovala vůni starých knih ukrývajících ve svých zažloutlých stránkách příběhy i moudrost minulosti. Nedovedla si představit, že by někdy opustila svou vysněnou práci v Knihovně Kongresu. Za války je ale všechno jinak. Nečekaná nabídka od americké armády ji přivede do Portugalska s novým úkolem: vydávat se v Lisabonu za knihovnici a zároveň pracovat v utajení jako špionka.
Mezitím v okupované Francii nastoupí Elaine do tiskařské dílny, kterou vedou členové odboje. Všem pracovníkům je jasné, že nacisté po tiskárně pátrají a chtějí ji zničit. V jejich světě plném hladu a nebezpečí se objeví mladá Židovka, která i s dítětem unikla zatýkání. Elaine se rozhodne udělat cokoli, aby je zachránila, a zakóduje tajně do připravovaných novin zprávu. Může jen doufat, že ji někdo dokáže objevit a rozluštit.
Zatímco v Evropě zuří válka, Avu a Elaine spojí snaha zachránit ženu s malým chlapcem i poslední zbytky naděje tváří v tvář nebezpečí.
Příběh to byl vskutku nádherný, troufám si i říct, že dechberoucí, hodně emoční a silný. Ale také i smutný, neboť odbojová činnost se neobešla bez obětí. Kniha svým způsobem vzdává hold všem statečným, kteří i přes mučící techniky nacistů neprozradili své spolubojovníky. Po dočtení knihy jsem byla opravdu ráda, že se mi dostala do ruky, a že jsem měla možnost si ji přečíst, protože v sobě neukrývá jen zlo 2. světové války, ale také nádech romantiky, a hlavně dojímavé osudy.Více o knize se dozvíte v mém článku zde.

Hodnocení = 3+★

Za květen jsem přečetla 1194 stránek. 

Ke konci června slavím narozeniny a ani letos se neobešly bez knih. A mimo ty mi ještě přišly dvě knihy k recenzi, z nichž jednu už jsem rovnou i přečetla. Takže mi do knihovny přibyly celkem čtyři kousky:
Odvoz pro Sáru,
Špionka v knihovně,
Smrt číhá na jarmarku
a Vítězové.

Mé suma sumárum sčítá 52 knih k přečtení!


A jaké knihy jste v červnu přečetli vy?
Ráda si o nich přečtu v komentářích pod článkem.
Mějte se a čtěte,
Vaše ൬ermaidka

2 Replies to “ČTECÍ ČERVEN”

  1. Náhodou tři knihy jsou super. 🙂 Z výše zmíněných mě láká Špionka v knihovně. 🙂

    1. Tak to jsem zvědavá, jak se ti bude Špionka líbit, pokud se k ní dostaneš. 🙂

Napsat komentář