ČTECÍ PROSINEC

Zdravím vás, moji čtenáři.

Už pár dní se píše rok 2022, ale dnes se společně ještě ohlédneme do loňského roku – konkrétně na to, jak jsem si v prosinci čtenářsky a knižně vedla. A představte si, je to až k neuvěření, ale za prosinec 2021 jsem přečetla sedm knih📚. Což byl můj měsíční rekord přečtených knih ze srpna 2018. Tři roky mi trvalo se k tomuto počtu přiblížit. Sice rekord nebyl překonán, ale to nevadí. Hlavní je, že díky tomuto zdařilému měsíci jsem se zdárně dostala ke svému cíli přečtených knih za rok 2021, který jsem si na začátku roku 2021 stanovila na GoodReads = 45 knih! Je pravda, že jsem si během prosince vybírala spíše knihy, které měly menší počet stran, ale i tak jsem do poslední chvíle a do poslední knihy nevěřila, že to dopadne takhle. 🙂

Níže je výčet knih, na které během prosince padla volba, a které tvoří mojí prosincovou sedmičku:

1) Třetí polovička – je kniha z mé hromádky knih k recenzi a autorkou je Američanka Carola Lovering.
Skye je mladá dívka pocházející ze zámožné rodiny, která bojuje s obsedantně kompulzivní poruchou, která jí zabraňuje navazovat milostné vztahy. To se ale změní, jakmile potká Burka. Burke je pohledný, starší a vyzrálý muž, který tvrdí, že ji chce navždy. 
Kniha je označena štítkem napětí, ale popravdě já jsme tam to napětí celkem postrádala. Do knihy jsem se pouštěla plná očekávání, nalákána pochvalnými reakcemi, které jsem četla v době, než jsem se sama ke knize dostala. Avšak za mě to „naprostá bomba“ bohužel nebyla. Zhruba do sté stránky jsem se nemohla vůbec začíst, a když jsem konečně nabyla dojmu, že děj nabere spád, tak přišlo něco, co můj dojem zase vyvrátilo. Celkově jsem to měla s knihou jak na houpačce. Bohužel musím přiznat, že mě osobně příběh moc neoslovil. 
Na tuto knihu je sepsaný můj názor zde.

Hodnocení = 3★

2) Na dostřel – je druhý thriller od amerického autora Taylora Adamse, který se vám mohl dostat do povědomí debutem Není úniky, který se mě osobně hodně líbil. A jak jsem to měla s knihou, která se místo za sněhové bouře odehrává na poušti? 
Mladí manželé James a Elle Eversmanovi projíždějí Mohavskou pouští vstříc novému životu. Nečekaně se jim porouchá auto a oni uvíznou uprostřed pustiny, bez vody, mobilního signálu a jakékoli šance na záchranu. Z více jak kilometrové vzdálenosti je drží na mušce chladnokrevný a děsivě přesný odstřelovač. James s Elle jsou uvězněni za rozbitým autem a ze všech stran je obklopuje jen otevřené prostranství. Není kam se schovat ani kam utéct a nikdo nepřichází na pomoc. Dá se tohle vůbec přežít?
Kniha se mi četla poměrně dobře, měla spád, i když dějově mi nepřišla až tak zajímavá, přesto byla napínavá.  A já četla se zaujetím, jak kniha dopadne. Ale během čtení vyvstalo u mě plno otázek, na které jsem však nedostala odpovědi. Je to jeden z aspektů, díky kterým hodnotím knihu spíše průměrně. Nenadchla mě natolik, jako předešlá autorova kniha.

Hodnocení = 3★

3) Kulička a jiné povídky – tuto „klasiku“ napsal francouzský autor Guy de Maupassant. Jedná se o výbor povídek jednoho z nejslavnějších francouzských autorů 2. poloviny 19. století. Sbírce vévodí ‚Kulička‘, autorova novelistická prvotina, pokládaná za nejlepší autorovo dílo, jenž není dle kritika Thibaudeta možné překonat.
Knihu jsem si kdysi koupila v levných knihách, ale dlouhý čas jsem se neměla k jejímu přečtení. Letos se mi hodila do čtenářské výzvy na Databázi knih. Tato knížečka obsahuje devět povídek. Popravdě, kdybych knihu nečetla, zřejmě bych o nic nepřišla. Některé povídky se mi líbily víc a jiné zas míň. Zrovna u povídky „Kulička“ jsem byla dost na vážkách.

Hodnocení = 2★

4) My z Ulice – kniha byla vydaná ku příležitosti 15 let seriálu Ulice na obrazovkách a napsala ji Ivana Chřibková. V knize se vám postupně představí jednotlivé rodiny, které z pohledu jejich členů vypráví své příběhy. Ty jsou doplněny fotografiemi a komentáři herců, kteří se rozepsali o svých postavách v seriálu. V druhé části knihy můžete nahlédnout do zákulisí natáčení. 
Pěkně zpracovaná kniha z prostředí seriálu. Čtenář si osvěží paměť i o postavách, které se již v Ulici nevyskytují, jako je pan Král nebo například rodina Nekonečných. Bylo to příjemné připomenutí, ale určitě mi tam chyběly některé postavy, které zmíněny nebyly. Jako bonus obsahuje kniha i řádku fotografií z natáčení. Za mě průměr – nenadchne ani neurazí.

Hodnocení = 3★

5) Lustr pro papeže – je syrově drsná výpověď nevinně odsouzeného mladého trampa, který se provinil jen tím, že byl ve špatný čas na špatném místě. Jeho cesta brutálními pracovními tábory v té báječné normalizační době, kdy všichni mlčeli a užívali si populární hudby a veselých filmů. Skutečný příběh z dávno zapomenutého minkovického pekla, vězni přezdívaného Minkau – podle nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, se kterým si ten český v ničem nezadal…
Tuhle knihu, od českého autora Jana Tománka, jsem četla během Vánočních svátků a řeknu vám popravdě – věděla bych o lepších tématech co na Boží Hod číst. Domnívala jsem se, že po tom všem, co mám načteno z knih o koncentračních táborech, mě jen tak něco nepřekvapí, ale šeredně jsem se pletla. Tahle knížečka o 184 stránkách mě hodně dostala. Bylo to zlé, bylo to drsné, bylo to silné, bylo to „české“ peklo! Nenapadají mě jiná slova, která by knihu vystihla a lépe popsala – tohle se nedá jednoduše popsat. To si musíte přečíst… 
… Aby nebylo zapomenuto. 

Hodnocení = 4★

6) Šepot v bouři – je první kniha pro dospělé od mladého českého autora Aleše Novotného
Po náhodném návratu do rodné vsi Michal netuší, jak dramatické chvíle ho čekají. Musí čelit nejen bolestivým vzpomínkám, ale také se vyrovnat s naprosto nečekaným rozuzlením a odhalením strašlivého tajemství, které po tolika letech vyplouvá na povrch.
Mé první setkání s autorem a za mě rozhodně čtecí spokojenost. Kniha na svých necelých 200 stránkách ukrývá velmi silný příběh mladého muže, který se po smrti své milované utápí v depresích a alkoholu. Kniha byla čtivá, propracovaná a uvěřitelná. Hodně mě zasáhla, ale v dobrém slova smyslu. Tahle kniha je podle mě pecka, přestože vykreslený příběh v ní rozhodně není žádný med. 

Hodnocení = 4+★

7) Fantastická zvířata a kde je najít – je doplňková kniha k fenoménu o Harrym Potterovi a kouzelnickém světě z pera J. K. Rowlingové pod pseudonymem Mlok Scamander. Jelikož se jedná o velmi krátkou knihu, tak jsem se rozhodla do ní pustit předposlední den loňského roku, a díky tomu jsem splnila svůj cíl přečtených knih za rok 2021.
Alespoň jeden výtisk knihy Fantastická zvířata a kde je najít vlastní téměř každá kouzelnická domácnost v celé zemi. Nyní mají i mudlové příležitost zjistit, kde žije pětinoh, čím se živí kluběnka a proč není dobrý nápad nechávat za dveřmi mléko pro bodloše.
Byl to zajímavý střípek o kouzelnickém světě, ale popravdě, nic by se nestalo, kdybych ji nečetla. Úplně mě neohromila.

Hodnocení = 3★

Za prosinec jsem přečetla 1484 stránek

V článku o prosincové nadílce jste již mohli zaznamenat, že mi během prosince přibyly celkem čtyři knihy. Z toho se jedná o jeden recenzní výtisk a u zbývajících o vánoční dárky:
Knihkupectví pana Livingstona,
Dítě na nástupišti,
Dítě třetí říše,
Polovina tebe.


Mé suma sumárum sčítá 56 knih k přečtení!


Četli jste některou z uvedených knih a jak se vám líbila? Nebo se na nějakou chystáte? Těším se na vaše komentáře pod příspěvkem. 🙂

Mějte se a čtěte,
Vaše ൬ermaidka

2 Replies to “ČTECÍ PROSINEC”

  1. Na Třetí polovičku se také chystám a musím říct, že se na ni hodně těším. Anotace zní skvěle a rozporuplné komentáře mě také lákají. 🙂

    1. Tak přeji, ať se líbí…

Napsat komentář