ČTECÍ BŘEZEN

Zdravím vás, moji čtenáři.

Pojďme se společně ohlédnout zpět a já vám představím knihy, které jsem za uplynulý měsíc přečetla. Tentokrát jsem se trošku rozjela, neboť jsem přečetla šest knih📚. Což je ale pořád o jednu knihu méně, než můj srpnový rekord z roku 2018.

1) Milá paní Birdová – velkým snem Emmy Lakeové je stát se válečnou dopisovatelkou. Když spatří v novinách vysněný inzerát, neváhá a o práci se přihlásí. V den nástupu zjišťuje, že došlo k nedorozumění a že nastoupila jako pomocnice Henriety Birdové – ředitelky časopisu „Přítel ženy“, kam čtenářky posílají dopisy se svými trablemi. Podle instrukcí paní Birdové mají všechny dopisy s negativními nebo milostnými zprávami putovat do koše. Emmy nemá to srdce, aby dopisy čtenářek jen tak vyhodila a nakonec se rozhodne, že na některé dopisy odpoví sama místo paní Birdové.
Tento historický román napsala britská autorka A. J. Pearceová. Bohužel mně kniha nesedla. Do čtení jsem se musela nutit a zhruba v polovině jsem uvažovala, že knihu odložím a nedočtu. Nakonec jsem ji neodložila, ale kdybych ji nečetla o nic bych nepřišla. Ale třeba zaujme jiné. 🙂

Hodnocení = 2★

2) Vražda bez soucitu – je druhá kniha ze série o forenzní lékařce Julii Schwarzové a komisaři Florianovi Kesslerovi od německé spisovatelky Catherine Shepherdové. Florian spolu s Julií vyšetřují záhadnou vraždu mladé policistky Kim Wiesingerové. Nejdříve se vydávají hledat vraha mezi dealery drog, kterým byla kolegyně na stopě, ale předpokládaný pachatel se stává další obětí a rozhodně ne poslední. Když Julie konečně pochopí, jak spolu jednotlivé stopy souvisí, dojde ji, že uvízla v síti manipulací a intrik nevypočitatelného sériového vraha.
I u této knihy byl rozjezd trochu pomalejší a děj se začal stupňovat až v druhé půlce knihy, přesto mi kniha přišla daleko čtivější, než tomu bylo u prvního dílu s patoložkou Julií. Tentokrát jsem se začetla hned od začátku a ke konci knihy jsem se nemohla od knihy odtrhnout. S napětím jsem hltala stránku za stránkou a říkala si, jak tahle detektivka dopadne. Rozhodně se jedná o chytlavou detektivku se zajímavou zápletkou.
Na knihu je k přečtení můj názor zde.

Hodnocení = 4★

3) Stmívání – je prvním dílem tetralogie o lásce mezi upírem a mladou dívkou z pera Stephenie Meyerové. Středoškolačka Bella přijíždí do Forks – nudného, šedivého maloměsta, kde žije její otec Charlie. Právě na místní škole potkává uhrančivého Edwarda, který se spolu se svou rodinou straní okolí. Edward Bellu přitahuje záhadným až těžko vysvětlitelným způsobem. Edward se snaží si od dívky držet odstup, ale i ona ho svým způsobem přitahuje a nakonec se jí svěří se svým tajemstvím – on a jeho rodina jsou upíři. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?
Do tohoto re-readingu po letech jsem se pustila proto, abych si tuto „lovestory“ připomněla, než se pustím do novinky, která nedávno na českém knižním trhu vyšla (je ti hned další zmíněná kniha). Bylo velice příjemné se znovu ocitnout v tomto fantasy světě, i když to nebylo takové, jako před těmi patnácti lety. Dokonce zvažuji, že bych si nakonec dala
re-reading celé ságy…?

Hodnocení = 4★

4) Půlnoční slunce – je Smtívání Edwardovým pohledem. Tak by se tato kniha od američanky Stephenie Meyerové dala jednoduše popsat. Osudové setkání Edwarda Cullena a Belly Swanové obrátilo oběma život vzhůru nohama. Až dosud jsme jejich dramatický vztah znali jen z dívčina vyprávění, ale teď nadešel čas na Edwardův pohled. Co vše jeho shledání s nevinnou Bellou způsobilo? Jaké pocity ho ovládly? A mimo to, co „četl“, díky svému daru, v mysli ostatních? To vše nám tato kniha prozradí. 
Bylo milé se opět vrátit do Forks. Do příběhu, který všichni fanoušci ságy Stmívání známe a přesto je tato kniha odlišná. A to právě díky pozorování všeho Edwardovýma očima. Nové pocity, nové okolnosti, nová vyjasnění staré známé romance! Čtivý a pohlcující. A i přes tu chybovost (ke které se už nechci znovu vyjadřovat) se domnívám, že pro milovníky Edwarda a Belly je tahle kniha nutností. 🙂
Celý článek k přečtení zde.

Hodnocení = 4★

5) Rodina z podkroví – je psychologický thriller od britské autorky Lisy Jewellové, které u nás vyšla nejedna kniha. V této nás dějem provází tři vypravěčské linky – Libby, Lucy a Henry. Libby ke svým pětadvacátým narozeninám zdědí honosný dům. Ví, že je adoptovaná, ale teprve nyní se v advokátní kanceláři dozvídá svůj skutečných původ. To ona je tím dítětem v kolébce, které před více jak 24 lety našla policie právě v tomto domě. A o patro níž, v kuchyni, tři rozkládající se mrtvá těla. Na stole se našel dopis na rozloučenou, díky němuž vše nasvědčovalo tomu, že se jednalo o společnou sebevraždu. Jen se dosud nevysvětlilo, kam zmizely děti, které tu také žily. Libby se společně s jedním novinářem pouští do pátrání po své minulosti a historii domu, než se rozhodne, zda si ho nechat nebo prodat.
Kniha je rozdělena do čtyř částí a od začátku druhé jsem se nemohla od příběhu odtrhnout. Měla velmi čtivý a propracovaný děj a od prvních stránek mě vtáhla do svého tajemného hábitu. Kniha jako celek je uchopena tak, že ze začátku vůbec netušíte, co od knihy čekat a kam směřuje. Je plná znepokojujících informací, které se během čtení začnou odhalovat a jež do sebe postupně zapadají jako puzzle a ke konci knihy utvoří celek příběhu. Autorce se podařilo napsat opravdu brilantní psychologický thriller se spoustou šokujících odhalení.
Můj názor na knihu si můžete přečíst zde.

 Hodnocení = 5+★

6) Černobíle – je mou šestou a poslední knihou čtenou v březnu. Jedná se o prózu české autorky Alexandry Bajnarové. Tímto neobyčejným příběhem nás provází několik postav – vlastně párů. Václav okolo sebe šíří pozitivní energii, ale smutek, který tíží jeho samotného je k neunesení. Lea odešla od tyranského manžela, aby sobě i svému synovi našla lepší místo k životu. Emin pohled na svět je ovlivněný traumatickým zážitkem z mládí. Tomáš je muž silných mravních zásad, ovšem kvůli Emě by nad nimi měl najednou přimhouřit oči… A mezi nimi všemi Ben a Maria, Afričan a Češka. Černobíle je román o tom, že i jednoduché situace mohou mít někdy složité řešení a obyčejné věci se nás mohou neobyčejně dotýkat.
Kniha, která měla hloubku. Autorka nám zde nastínila rasismus, ale také lásku mezi dvěma odlišnými kulturami a barvou pleti. Líbilo se mi, jak se příběhy různých lidí (párů) na konci protnuly. Šlo o působivou a čtivou knihu, která zachycovala partnerské vztahy, přátelství, lidské předsudky a již zmiňovaný rasismus. Určitě doporučuji – přečteno za dva dny.

Hodnocení = 3+★

Za březen jsem přečetla 2315 stránek.

Do knihovny mi tentokrát přibyla trochu větší hromádka, než je u mě zvykem. A to sedm knih, ze kterých jsem stihla hned tři přečíst:
Štěstí na dně silné kávy,
Půlnoční slunce
,
Poslali je nalevo,
Rodina z podkroví,
Vražda bez soucitu,
Zvon a Bez šance.

Mé suma sumárum sčítá 62 knih k přečtení!

To je za březen vše. A teď se vraťme do právě probíhajícího měsíce – přeji vám duben plný pěkného čtení.

Vaše ൬ermaidka

2 Replies to “ČTECÍ BŘEZEN”

  1. Žádnou z knih jsem nečetla a popravdě mě ani žádná neláká. Možná jen Půlnoční slunce, které mě ale odrazuje množstvím chyb… to já nerada. 🙂

    1. Chápu, take by mě to odradilo, ale když tím začal být instagram plný, tak jsem už knihu měla doma …

Napsat komentář