RC – VRAŽDA V LEDU

Mnoho dívek sní o tom, že zazáří ve světle reflektorů.
A některým se to i splní.

O knize: V této knize se čtenář setkává již potřetí s patoložkou Julií Schwarzovou a komisařem Florianem Kesslerem. V Kolíně nad Rýnem zrovna panuje krutá zima a během jedné mrazivé noci je Julia Schwarzová zavolána na místo nálezu mrtvého těla. Na efektně nasvícené ploše na náměstí však vidí jen krásnou ledovou sochu. Až při pohledu zblízka si s hrůzou uvědomí, že uvnitř je mladá žena.


Julia zděšeně strnula s otevřenými ústy. Před ní stála asi dvoumetrová socha. Jemně modelovaná žena s dlouhými vlnitými vlasy a nějakým hranatým objektem v roce, který Julia zpočátku nedokázala určit. To, z čeho jí přeběhl mráz po zádech, byla osoba, která vězela uvnitř. Vypadala jako menší vydání ledové sochy – tedy až na to, že šlo o člověka, nikoliv neživí kus ledu. Julia šokovaně zírala na mrtvou v silné vrstvě ledu.

str. 13

Nejsou žádní svědci, přestože se náměstí nachází na dosti frekventovaném místě. Nikdo neviděl, jak se tam socha dostala, nikdo neví, jak byla oběť v ledu uvězněna. Navíc není možné provést pitvu, dokud socha neroztaje. Než však Julia může vzít do ruky skalpel, zvrhlý umělec vystaví novou sochu a pokud si komisař Florian nepospíší s vyřešením tohoto případu bude nejspíše ledových soch s mrtvými ženami uvnitř přibývat. Kolik takových soch se na náměstí objeví, než se podaří Florianu Kesslerovi dopadnout vraha?


Můj názor: Jak jsem již zmínila výše, jedná se již o třetí autorčinu knihu vydanou u nás, a musím říct, že se mi zatím líbila nejvíc. Byla čtivá, nápaditá a děj měl spád, který byl stupňující a ke konci jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Chytla mě prakticky od prvních stránek, což u prvních dvou knih tak nebylo. Téma ledových soch s mrtvolou uvnitř bylo znepokojivé, ale promyšlené a vraha jsem do posledního okamžiku neodhalila. Měla jsem jiný tip. Za mě je tato kniha opravdu důmyslná.
Slogan „Nejmrazivější případ“ podle mě ke knize naprosto sedí.


Reflektory techniků ze zajišťování stop konkurovaly barevným světlometům, které pachatel namířil na ledovou sochu. Jejich oslnivé bílé světlo ničilo barevnou hru, která uměleckému výtvorů propůjčovala pohádkový vzhled. Ledová schránka teď vypadala přesně jako to, čím se ve skutečnosti stala: ledovým pláštěm smrti, který nelítostně svíral nevinnou ženu.

str. 205


Ještě bych uvedla, že kniha má spíše kratší kapitoly, což já oceňuji. A také se mi na této sérii líbí, že se autorka ve svých knihách nevěnuje pouze detektivní zápletce, ale dává prostor i soukromému životu Julie. Vyšetřovací dvojice, a hlavně samotná Julie, je mi už od prvního dílu série sympatická, takže já se rozhodně již nyní těším na další autorčinu knihu.


Hodnocení: 4/5✭


Za poskytnutí knihy k recenzi, bych ráda poděkovala Báře Mikešové. Kniha vyšla pod nakladatelskou značkou Cosmopolis, spadající pod nakladatelský dům Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu zakoupit.


Medailonek:
Název: Vražda v ledu
Autorka: Catherine Shepherd

Originál: Winterkalt / 2018
Série: Julia Schwarzová a Florian Kessler 3.
Nakladatelství: Grada / Cosmopolis
Žánr: detektivka / napětí
Překlad: Řežábek Rudolf
Rok vydání v ČR: 2021
Počet stran: 304


O autorce: Catherine Shepherd (nar. 1972) 

– píše pod pseudonymem. Po maturitě začala studovat ekonomii a poté několik let pracovala pro velkou německou banku. Vlastní texty začala psát už na základní škole a později se k této své vášni vrátila. První detektivku vydala v dubnu 2012, brzy následovaly další kriminální romány a všechny se umístily na nejvyšších pozicích žebříčků Amazonu. V listopadu 2015 začala publikovat sérii s hlavní postavou berlínské vyšetřovatelky Laury Kernové a o rok později vydala knihu Vražda na blatech (Grada / 2020), úvodní svazek série kriminálních příběhů s patoložkou Julií Schwarzovou. Patří k nejprodávanějším německým autorkám thrillerů a kriminálních románů.


Pokud by Vás zajímal můj názor na předešlé knihy autorky, zde jsou odkazy:

  1. Vražda na blatech
  2. Vražda bez soucitu


Četli jste některou z autorčiných knih? A jak se vám líbily?
Budu se těšit na vaše komentáře.

Mějte se a čtěte,
Vaše ൬ermaidka

2 Replies to “RC – VRAŽDA V LEDU”

  1. Pěkně napsaná recenze. 🙂 Také mám radši, když má kniha kratší kapitoly.

    1. Děkuji. Pro mě většinou bývají takové knihy daleko „svižnější“. 🙂

Napsat komentář