ČTECÍ ŘÍJEN

Zdravím vás, moji čtenáři.

Jak je už mým zvykem, mám tu pro vás krátký článek v podobě měsíčního ohlédnutí, ve kterém se společně ohlédneme za mým čtecím říjnem, ve kterém jsem přečetla tři knihy 📚. Což není moc, ale pořád lepší než září, ne? 🙂 Nebudu to nijak prodlužovat psáním okolo a rovnou vám ty tři knihy představím.

1) Moje neuvěřitelné sestry – je kniha z edice 7 lásky od francouzské autorky Adèle Bréau. Sestry Mathilda, Violetta a Louisa jsou každá jiná a vedou úplně odlišný život. Jedno však mají společné: rok co rok se s celou rodinou v srpnu sejdou na letním sídle La Garrigue v Provence, kam se rodiče před lety přestěhovali na důchod. Letošní léto je ale jiné! Je to vůbec poprvé, co se mají všichni setkat od chvíle, kdy jejich matka zůstala na La Garrigue sama. To však není první ani poslední novinka, se kterou se rodina musí vypořádat. Každá ze sester má svoje tajemství, které postupně odkrýváme během pobytu v La Garrigue. Postupně na povrch vyplývají skrývané bolesti, dávné ztráty a zrady, a tím se vyjevuje syrovější pravda o celé rodině.
Kniha se mi četla celkem dobře, ale osobně mi přišla lehce rozvláčná. Trvalo mi nějakou chvíli, než jsem se do knihy začetla. Přesto se jednalo o dojemný příběh o rodinných vztazích. A i když se v knize spíše řeší rozpory, tak v ní byla i hezky popsaná sesterská sounáležitost.
Celý článek s mým názorem je zde.

Hodnocení = 3+


2) Jak se dědí tajemství – tuto knihu jsem začala číst v říjnu jako první. Pustila jsem se do ní s velkým očekáváním, jelikož z předešlé autorčiny knihy Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbary O´Nealové jsem byla naprosto nadšená. Ale do této knihy jsem se nemohla začíst, a tak jsem ji na čas odložila a pustila se do knihy zmíněné výše. Když jsem se ke knize opět vrátila, četla se mi už daleko lépe. Dýchla na mě atmosféra příběhu a já se pomalu ale jistě začala propadat do děje. Nadšeně jsem sledovala Olivii v jejím počínání a hledání indicií k rodinnému tajemství. Posledních sto stran jsem hltala se zájmem, jak příběh dopadne. A to nejen ohledně sídla, ale také kolem romantické zápletky, kterou si autorka pro čtenáře připravila.
Příběhem nás provází Olivie Shawová, uznávaná recenzentka jídla ze San Franciska, které se obrátí svět vzhůru nohama, když po smrti své matky zjistí, že je dědičkou nejen starého anglického panství, ale i šlechtického titulu, který k němu náleží. O svých kořenech neměla do té doby ani ponětí. Olivie přijíždí na anglický venkov a plánuje, že zde vyřídí potřebné formality a poté se vrátí do Ameriky. Stačí však jediný pohled na dechberoucí panství Rosemere Priory a Olivie hned pochopí, proč se dům, byť zanedbaný a poznamenaný časem, tak často objevoval na matčiných obrazech. Začíná tedy sama zkoumat minulost vlastní rodiny a jejího starobylého sídla, ukrytou pod nánosy prachu, a především ve vzpomínkách místních pamětníků – a přitom postupně odhaluje celou pravdu o tom, proč matka z překrásného domova kdysi dávno odešla. 
Článek s mým názorem je k přečtení zde.

Hodnocení = 3+


3) Za dveřmi tma – je debut, který se hned po svém vydání stal literární senzací a aspirantem na jeden z nejlepších thrillerů roku 2021. Napsala ho mladá britská autorka Anna Bailey. Odehrává se v Coloradu v malém městečku Whistling Ridge. Klid maloměsta je narušen poté, co jedné noci zmizí sedmnáctiletá Abigail, která byla se svojí kamarádkou Emmou na večírku v lesích u Holých skal, ale domů se už nevrátila. Nevysvětlitelné zmizení obrátí způsobné maloměsto vzhůru nohama. Mezitím co policie pátrá a vyslýchá jednotlivé občany, Abigailina nejlepší kamarádka Emma si vyčítá, že ji tu noc nechala samotnou a rozhodne se, že bude pátrat na vlastní pěst. Jenže se zdá, že Abigail neznala zdaleka tak, jak si myslela a na povrch vyplouvají nová tajemství. Samotná Abigailina rodina je jedna velká záhada.
Z knihy na vás dýchne ponurá atmosféra a mě osobně dost překvapilo, že se mi kniha četla tak dobře, čekala bych opak – tedy to, že mě ta ponurá atmosféra pohltí a mě se kniha bude špatně číst. Ale já jsem knihu nedala skoro z ruku a v podstatě jsem ji přečetla za víkend – což mě se nestává. Kniha mě opravdu chytla a já jsem knihu hltala stránku za stránkou. Děj měl spád a podstatnou roli hrálo i to, že kniha má spíše kratší kapitoly, které často končily nějakým zvratem. Přestože v knize je hodně moc postav a každá má k ději co říct a mě v jednu chvíli přišlo, že je to na jedno malé městečko až moc, tak celkový pocit z knihy byl skvělý. Přišla mi promyšlená s celkem dost neuvěřitelnou až bizarní zápletkou.
Více ke knize je sepsáno zde.

Hodnocení = 4+★

Za říjen jsem přečetla 1016 stránek. 

Do knihovny mi za minulý měsíc přibyly jen dvě knihy. Obě byly z nakladatelství Grada a v tuto chvíli mám již obě přečtené: 
Moje neuvěřitelné sestry
a Vražda v ledu.

Mé suma sumárum sčítá 55 knih k přečtení!

Četli jste některou z těchto knih nebo se na některou chystáte? A kolik knih jste přečetli za říjen vy?
Napište mi do komentářů – budu se těšit.

Vaše ൬ermaidka

6 Replies to “ČTECÍ ŘÍJEN”

 1. Pěkné kousky jsi přečetla. 🙂 Mě už hodně dlouho láká edice 7lásky, ale ne a ne se k ní dostat. Tak snad brzy. 🙂

  1. Děkuji. V edici 7lásky jsou kousky, které rozhodně stojí za přečtení, tak snad se k některým z nich dostaneš. 🙂

 2. Já měla říjen překvapivě poměrně plodný, co se přečtených knih týče. 🙂 Jak se dědí tajemství jsem zrovna dneska začala číst a myslím, že se mi bude líbit. 🙂

  1. Tak se budu těšit na tvé dojmy z knihy 🙂

 3. Za dveřmi tma – tak táto kniha sa ku mne už takmer dostala, no akosi ma odradili názory iných – vraj je až príliš temná a všetci zlí až do špiku kosti…nuž, a tak som si to rozmyslela 😅 Možno raz jej šancu dám, ale momentálne by ma beznádej dosť odradila.
  Mám čítaciu krízu, už takmer tri mesiace som neprečítala ani jednu knihu, fú, ticho závidím tým, ktorých knihy teraz bavia 😁 Hádam to u mňa čím skôr prehrmí 🙂
  Maj sa krásne!♥

  1. Mony, čtecí krize mívám taky, takže to dobře znám… Jinak knihy Za dveřmi tma jsem se také obávala, kvůli jiným né moc nadšeným názorům, ale nakonec mě kniha velmi mile překvapila.
   Přeji ti, aby se ta čtecí krize u tebe co nejdříve prolomila.

Napsat komentář