RC – ZVON

O knize: Kniha je závěrečným třetím dílem „Smrtčí“ trilogie. A hned na začátek mám upozornění, že knihu nelze číst bez předchozích dílů (Smrtka a Nimbus), neboť na ně přímo navazuje.

Po potopení plovoucího města Trvalka a zmizení Citry a Rowana stačilo jen pár let, aby se celý svět smrtek od základů změnil. Smrtka Goddard se stal vrchním sekáčem ve StředoMerice a tím jeho plány rozhodně nekončí. Chce, aby svět ovládly smrtky nového řádu s ním v čele.
Nimbus se odmlčel a lidé propadají panice. Je jen jediný člověk, s nímž Nimbus komunikuje, Greyson Tolliver. Ten přijal roli Zvona, tonistického svatého muže přesto, že víra tonistů mu nic neříká. Ale Nimbus proti Greysonově nové identitě nic nenamítá, ba naopak. Ale jako Zvon na sebe přivolává právě hněv Goddarda, který tonisty nenávidí. Je možné zastavit Goddarda a zabránit tomu, aby přetvořil svět k obrazu svému? To je otázka, která netrápí jen Greysona.
Možná, že odpovědí jsou Tón, Zvon a Hrom. 


Jak dobře to měli ti smrtelný lidé vymyšlené! Nebe a peklo, nirvána a Valhala, reinkarnace, duchové a tolik různých podsvětí, až by si člověk myslel, že hrob je chodba s milionem dveří.
Smrtelníci byli děti extrému. Smrt byla buď krásná, nebo nepředstavitelná – taková směsice naděje a hrůzy. Žádný div, že tolik smrtelníků zešílela. 

– Z “posmrtného” deníku smrtky Michaela Faradaye, 18. května roku dravce

str. 94

Můj názor: Za mě rozhodně příjemné zakončení „Smrtčí“ série. Sice na můj vkus trochu zdlouhavé a celkem náročnější na pozornost, ale i tak bylo čtení dechberoucí a já se těšila na finále. A čím více jsem se k němu blížila, tím více jsem si přála, aby kniha neskončila. Přestože jsem byla plna očekávání, tak na druhou stranu jsem se bála, že mě konec zklame. Ale nebylo tomu tak, mé obavy se nepotvrdily a poslední stránky jsem četla emočně ochromená s otevřenou pusou dokořán. Jen jedinou výtku bych našla k úplnému konci – co se týče dvou postav, ale nechci specifikovat, jelikož by se jednalo o „spoiler“.
Celkově si myslím, že se autorovi povedlo skvělé dílo, které má možná i „hlubokou“ myšlenku. Jen ji tam chtít vidět. Osobně narážím na otázku „nesmrtelnosti“ i na „fanatika Goddarda“.


Hodonocení: 5/5 ✭ 


Medailonek:
Název: Zvon
Autor: Neal Shusterman

Originál: The Toll/2019
Nakladatelství: Yoli
Žánr: young adult / sci-fi
Překlad: Kotrle Petr
Rok vydání v ČR: 2021
Počet stran: 544


O autoroviNeal Shusterman (nar. 1962)

– je americkým autorem mnoha knih pro mládež. Byl nominován na desítky čtenářských cen. V roce 2017 obdržel za svůj román Scythe (Smrtka) prestižní cenu The Printz Award. Píše rovněž scénáře k filmům a televizním seriálům. Se svým synem Jarrodem napsal vynikající thriller Dry (Sucho). Jednou z nejúspěšnějších sérií autora je Unwind, jejíž první díl vyšel v češtině pod názvem Bez Šance (Knižní klub/2016 a Yoli/2020). Autor je otcem čtyř dětí a žije v Jižní Kalifornii.

2 Replies to “RC – ZVON”

  1. Tak to je ideální, když je zakončení série takhle skvělé a člověk nechce, aby skončila. 🙂

    1. Taky si myslím :-))

Napsat komentář